szóval most Prágai gyors utazgatásunk ihlette bejegyzés lesz, méghozzá az úti pakolásról.
az alap, ami nagyban megkönnyíti a csomagolást:
LISTA. de tényleg, kb. az első erdei iskolás kirándulásom óta minden alkalommal listát írok, hogy mit vigyek, így ez alatt a 15 év alatt egészen profi szintre fejlesztettem utazás- mániám ezen részét.
egyébként azért is állati hasznos, mert ha csinálsz pipálgatós listát, akkor kevesebb esély van rá, hogy valamit otthon, vagy visszafelé a szálláson hagyj.
szóval a listáról:
- ha több fővel mész, és egybe- együtt pakoltok, akkor úgy érdemes kezdeni, hogy külön oszlopot gyártasz minden személynek, illetve egyet a közösnek, egyet a kajának (ha visztek). háziállat is személynek számít.
na ez már nagyban megkönnyíti az összevisszaság elkerülését, de még jóval kevesebb bosszúság és idő, ha módszeresen pakolunk:
- első személyt végiggondoljuk, belülről kifelé a szükséges öltözékeket, darabszámmal együtt, azaz fehérnemű (érdemes 1-1 darabbal többet tenni vész esetére (cipő beázás ilyesmi), illetve repülős út esetén a kézi poggyászba, hogy ennyivel is könnyebb legyen ha elkeveredik a csomag..), azután póló, rövid gatya-szoknya, rossz idő esetére meleg ruha stb., tételesen felsorolva.
akkor jöhetnek a speckós ruhák, pl. fürdőruha, vagy ha valami alkalom lesz akkor a harisnyától a szükséges csipke bugyiig minden egyenként felsorolva, nehogy valami kimaradjon bepakolásnál. azután a lábbelik, szükség szerint. - ha ez meg van, a következő (akárhány) személynél ugyan úgy, baba méretűeknél és gyerkőc korúaknál egy plusz teljes öltözékkel érdemes számolni, és 40 fok esetén is kell vinni meleg ruhát, mert bármit történhet. egyébként legalább egy pulcsi, mindenkinek ajánlott, minden esetben.
- szóval ha ez meg van, jöhetnek a közös, és/vagy nem ruházati dolgok. itt is módszeresen, először reggeltől kezdve másnap reggelig végiggondolva, hogy mit használsz.
pl. reggel beveszem a gyógyszerem, fogat mosok, fésülködöm, sminkelek és így tovább, és akkor már sorban megy is a listára, gyógyszer, fésű+haj gumik, fogkefe, fogkrém, satöbbi. estig. ez is mehet mindenkinél, ha eltér.
- ha a napi rutin kipipálva, jöhetnek az egyéb közös dolgok, itt érdemes végiggondolni, mit fogunk csinálni a nyaraláson/utazáson és ahhoz mi kellhet. strandolni (pléd meg a többi), fényképezni, olvasni, mobilozni/netezni.. stb. az fontos, hogy ezeknek a tartozékait (töltő pl, matrac pumpa) szintén írjuk fel.
ha ez megvan, jöhet minden mást, amit nem soroltunk a kategóriákba, bár elvileg le kellett volna fedjen mindent. de mondjuk az elektromos szúnyog irtó nekem sem jutott elsőre eszembe.
- és ami kimaradt:
az elsősegély csomag. pedig fontos, főleg babásoknál, gyermekeseknél. legyen benne a helyi mentő(körzet), és az orvosi ügyelet száma, és a közeli patikák címe, nyitvatartása, géz, ragasztó, olló, sebtapasz, hasmenés elleni gyógyszer (babáknak külön), B6 hányás ellen, és lázmérő. esetleg kullancs csipesz meg egyéb extrák, de ezt "ízlés szerint".
szóval ha ez a listázás meg van, jöhet a pakolás, egy naagy üres ágyra, a lista szerinti kupacokba rendezve. ami már az ágyon van, az kaphat egy pipát.
egyetlen helyre gyűjtögessünk, hogy tuti minden be is kerüljön a táskába, és semmit ne pipáljunk előre, hogy "azért mindjárt kimegyek" vagy "az majd holnap úgyis eszembe jut" mert akkor jó eséllyel úgyis közbejön valami, és úgysem mész ki érte.
ha már minden ott van, akkor látod mennyi cuccod lesz, így már tudod, hogy mekkora méretű táskát kell választanod hozzá. egyébként érdemes mindig egy picit nagyobbat választani, mint amit épphogy jónak találsz.
azután jöhet a bepakolás, egyik oldalra az egyikünk ruhái, másikra a másikok. közé a törékenyek, (erről inkább szólj az útitársa(i)dnak is, mert ha ő pakol ki, csattanás lehet a vége. ha a törékeny folyékony is akkor zacskóba. és minden más is zacskóba ami folyhat, ragadhat vagy szóródhat. még akkor is, ha neszeszerbe teszed, előbb zacskózd, egy csomó takarítástól megkímélheted magad.
zacskó ügyben még egy jó tanács, tegyél oda szennyes fehérnemű illetve szennyes ruha zacskót.
azután ha ezek benn vannak, mehetnek a mindenféle egyebek, külön táskába, vagy egybe ha fér, azután a kézi poggyász/hátizsákba a kaja, víz, babagyereknek játék, kulccsomó, pénztárca, iratok, úti okmány !!! , telefon, könyv, papír, toll, és a rep/buszjegy.
na és akkor a bepakolással már kész is.
ha nyaralás, akkor pár nappal előtte érdemes a családdal együtt csinálni a listát, bevonva a gyerkőcöket is, így ők is megtanulnak módszeresen pakolni, plusz jó móka lesz, kicsit előre hozva vele a nyaralás csudajó perceit.
:)))
mindenkinek jóóó utat!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése